UBR0402B500FZTR/500
UBR0402B500FZTR\500
Part NumberUBR0402B500FZTR\500
Detailed Description
UBR0402B500FZTR\500 - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAVX Corporation
SeriesUBR
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance50 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
UBR0402B500FZTR/500 - Related Products
More >>
UBR0402B500FZTR\500 AVX Corporation, 50 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film, UBR View