UPA0J122MPD3TD
UPA0J122MPD3TD
Part NumberUPA0J122MPD3TD
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
UPA0J122MPD3TD - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNichicon
SeriesUPA
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.054A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency1.24A @ 100kHz
Impedance49 mOhms
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)