UPA1E102MHD3TO
UPA1E102MHD3TO
Part NumberUPA1E102MHD3TO
Detailed Description
UPA1E102MHD3TO - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNichicon
SeriesUPA
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.418A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency1.89A @ 100kHz
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)