UPA1E222MHD6TN
UPA1E222MHD6TN
Part NumberUPA1E222MHD6TN
Detailed Description
UPA1E222MHD6TN - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNichicon
SeriesUPA
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.981A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency2.33A @ 100kHz
Impedance26 mOhms
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)