UPA1V222MHD
UPA1V222MHD
Part NumberUPA1V222MHD
Detailed Description
UPA1V222MHD - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerNichicon
SeriesUPA
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency2.346A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency2.76A @ 100kHz
Impedance19 mOhms
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)