UQCFVA0R8BAT2A/500
UQCFVA0R8BAT2A\500
Part Number UQCFVA0R8BAT2A\500
Description CAP CER 0.8PF 250V 0805
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 0.8pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor A 0805 (2012 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
UQCFVA0R8BAT2A\500 - Product Attributes
Categories
Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet UQCA,CB,CR Series
Standard Package 500
Manufacturer AVX Corporation
Series UQ
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Capacitance 0.8pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)