UQCSVA5R6CAT2A/500
UQCSVA5R6CAT2A\500
Part Number UQCSVA5R6CAT2A\500
Description CAP CER 5.6PF 250V 0603
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 5.6pF ±0.25pF 250V Ceramic Capacitor A 0603 (1608 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
UQCSVA5R6CAT2A\500 - Product Attributes
Categories
Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet UQCA,CB,CR Series
Standard Package 1
Manufacturer AVX Corporation
Series UQ
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Capacitance 5.6pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 250V
Temperature Coefficient A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.89mm)