UQCSVA8R2CAT2A/500
UQCSVA8R2CAT2A\500
Part NumberUQCSVA8R2CAT2A\500
Detailed Description
UQCSVA8R2CAT2A\500 - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAVX Corporation
SeriesUQ
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesHigh Q, Low Loss
Ratings-
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)