ZMY5V6-GS18
ZMY5V6-GS18
Part NumberZMY5V6-GS18
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseDO-213AB, MELF (Glass)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
ZMY5V6-GS18 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package5000
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 1.5V
Operating Temperature175°C