06033F473K4T2A
06033F473K4T2A
Part Number06033F473K4T2A
Detailed Description
06033F473K4T2A - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAVX Corporation
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
FeaturesHigh Temperature
RatingsAEC-Q200
ApplicationsAutomotive
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)