116XK102M100TT
116XK102M100TT
Part Number116XK102M100TT
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard SMD
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
116XK102M100TT - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
SeriesATC 116
PackagingTray
Part StatusActive
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.050" L x 0.050" W (1.27mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.012" (0.30mm)