118EGA101M100TT
118EGA101M100TT
Part Number118EGA101M100TT
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard SMD
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
118EGA101M100TT - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
SeriesATC 118
PackagingTray
Part StatusActive
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Features-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Failure Rate-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseNonstandard SMD
Size / Dimension0.025" L x 0.025" W (0.64mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.012" (0.30mm)
Lead Spacing-
Lead Style-
118EGA101M100TT - Related Products
More >>
118EGA101M100TT American Technical Ceramics, 100pF ±20% 100V Ceramic Capacitor L Nonstandard SMD, ATC 118 View