2EZ27D5-TP
2EZ27D5-TP
Part Number2EZ27D5-TP
Detailed Description
2EZ27D5-TP - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package5000
ManufacturerMicro Commercial Co
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)18 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 20.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C