2EZ16D5-TP
2EZ16D5-TP
Part Number2EZ16D5-TP
Detailed Description
2EZ16D5-TP - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package5000
ManufacturerMicro Commercial Co
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 12.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageDO-41
Base Part Number2EZ16
2EZ16D5-TP - Related Products
More >>
2EZ16D5-TP Micro Commercial Co, Zener Diode 16V 2W ±5% Through Hole DO-41, View