BZT585B27T-7
BZT585B27T-7
Part NumberBZT585B27T-7
Detailed Description
BZT585B27T-7 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerDiodes Incorporated
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±2%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 18.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C