BZT585B8V2T-7
BZT585B8V2T-7
Part NumberBZT585B8V2T-7
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSC-79, SOD-523
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BZT585B8V2T-7 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDiodes Incorporated
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±2%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr700nA @ 5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Base Part NumberBZT585B8V2
BZT585B8V2T-7 - Related Products
More >>
BZT585B8V2T-7 Diodes Incorporated, Zener Diode 8.2V 350mW ±2% Surface Mount SOD-523, View