BZX84B2V7-E3-08
BZX84B2V7-E3-08
Part NumberBZX84B2V7-E3-08
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BZX84B2V7-E3-08 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1V
Operating Temperature-55°C ~ 150°C