CDM22011-600LRFP SL
CDM22011-600LRFP SL
Part NumberCDM22011-600LRFP SL
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CDM22011-600LRFP SL - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerCentral Semiconductor Corp
Series-
PackagingTube
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs360mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs23.05nC @ 10V
Vgs (Max)30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds763pF @ 100V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)25W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)