CDM2206-800LR SL
CDM2206-800LR SL
Part NumberCDM2206-800LR SL
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-220-3
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CDM2206-800LR SL - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerCentral Semiconductor Corp
Series-
PackagingTube
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs950mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs24.3nC @ 10V
Vgs (Max)30V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)110W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)