CX1612DB48000D0FPJC1
CX1612DB48000D0FPJC1
Part NumberCX1612DB48000D0FPJC1
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case4-SMD, No Lead
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CX1612DB48000D0FPJC1 - Product Attributes
Categories Crystals, Oscillators, Resonators / Crystals
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerKyocera International Inc. Electronic Components
SeriesCX1612DB, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency48MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
CX1612DB48000D0FPJC1 - Related Products
More >>
CX1612DB48000D0FPJC1 Kyocera International Inc. Electronic Components, 48MHz ±10ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead, CX1612DB, Kyocera View
CT1612DB38400C0FLHA1 Kyocera International Inc. Electronic Components, 38.4MHz ±10ppm Crystal 7pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead, CT1612DB, Kyocera View