EDZVT2R15B
EDZVT2R15B
Part NumberEDZVT2R15B
Detailed Description
EDZVT2R15B - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package8000
ManufacturerRohm Semiconductor
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±2%
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)42 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 11V
Operating Temperature-55°C ~ 150°C