LGG2D222MELB50
LGG2D222MELB50
Part NumberLGG2D222MELB50
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
LGG2D222MELB50 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerNichicon
SeriesLGG
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency2.92A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency4.38A @ 50kHz
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)