LGG2W391MELC35
LGG2W391MELC35
Part NumberLGG2W391MELC35
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
LGG2W391MELC35 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerNichicon
SeriesLGG
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.38A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency1.9734A @ 50kHz
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)