LGGW6331MELA45
LGGW6331MELA45
Part NumberLGGW6331MELA45
Detailed Description
LGGW6331MELA45 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package250
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.35A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency1.5525A @ 50kHz
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)