SLP151M400C3P3
SLP151M400C3P3
Part NumberSLP151M400C3P3
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
SLP151M400C3P3 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerCornell Dubilier Electronics (CDE)
SeriesSLP0712TE (750W)
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.212Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Polarization-
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)