SLPX101M400A3P3
SLPX101M400A3P3
Part NumberSLPX101M400A3P3
Detailed Description
SLPX101M400A3P3 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerCornell Dubilier Electronics (CDE)
SeriesSLPX
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.99Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency990mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency1.46A @ 20kHz
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)