SLPX153M035E7P3
SLPX153M035E7P3
Part NumberSLPX153M035E7P3
Detailed Description
SLPX153M035E7P3 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package50
Part StatusActive
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)35mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency4.8A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency6A @ 20kHz
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)