SLPX221M400E3P3
SLPX221M400E3P3
Part NumberSLPX221M400E3P3
Detailed Description
SLPX221M400E3P3 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package50
Part StatusActive
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400V
ESR (Equivalent Series Resistance)905mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.66A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency2.44A @ 20kHz
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)