UPA1A182MPD6TD
UPA1A182MPD6TD
Part NumberUPA1A182MPD6TD
Detailed Description
UPA1A182MPD6TD - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerNichicon
SeriesUPA
PackagingTape & Box (TB)
Part StatusActive
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.428A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency1.68A @ 100kHz
Impedance33 mOhms
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)