Y16901R00000F9L
Y16901R00000F9L
Part NumberY16901R00000F9L
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-220-4
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
Y16901R00000F9L - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package5
ManufacturerVishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
SeriesVPR221Z
PackagingBulk
Part StatusActive
Resistance1 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.845" (21.46mm)
Number of Terminations4
Failure Rate-
Y16901R00000F9L - Related Products
More >>
Y16901R00000F9L Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group), 1 Ohms ±1% 8W Through Hole Resistor TO-220-4 Moisture Resistant, Non-Inductive Metal Foil, VPR221Z View