200B104KT50XT
200B104KT50XT
Part Number200B104KT50XT
Detailed Description
200B104KT50XT - Product Attributes
Categories Capacitors / Ceramic Capacitors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
SeriesATC 200B
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientBX
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesLow ESL
Ratings-
ApplicationsBypass, Decoupling
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)