2EZ22D5-TP
2EZ22D5-TP
Part Number2EZ22D5-TP
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
2EZ22D5-TP - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerMicro Commercial Co
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)22V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)12 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 16.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C