504L2000FTNCFT
504L2000FTNCFT
Part Number504L2000FTNCFT
Detailed Description
504L2000FTNCFT - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
SeriesATC504
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance200 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesRF, High Frequency
Temperature Coefficient-50/ -150ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)