504L50R0FTNCFT
504L50R0FTNCFT
Part Number504L50R0FTNCFT
Detailed Description
504L50R0FTNCFT - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
SeriesATC504
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance50 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesRF, High Frequency
Temperature Coefficient-50/ -150ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
504L50R0FTNCFT - Related Products
More >>
504L50R0FTNCFT American Technical Ceramics, 50 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) RF, High Frequency Thin Film, ATC504 View