506WLSM3R80KT182T
506WLSM3R80KT182T
Part Number506WLSM3R80KT182T
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
506WLSM3R80KT182T - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
Series506WLS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreIron Powder
Inductance3.8µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)182mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.7Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.127" L x 0.080" W (3.23mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)0.105" (2.67mm)