506WLSN2R00KT494T
506WLSN2R00KT494T
Part Number506WLSN2R00KT494T
Detailed Description
506WLSN2R00KT494T - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
Series506WLS
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreIron Powder
Inductance2µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)494mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)650mOhm
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.127" L x 0.080" W (3.23mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)0.105" (2.67mm)