506WLSM2R00KT277T
506WLSM2R00KT277T
Part Number506WLSM2R00KT277T
Detailed Description
506WLSM2R00KT277T - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
Series506WLS
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreIron Powder
Inductance2µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)277mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.6Ohm
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.127" L x 0.080" W (3.23mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)0.105" (2.67mm)