506WLSN3R30KT350T
506WLSN3R30KT350T
Part Number506WLSN3R30KT350T
Detailed Description
506WLSN3R30KT350T - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAmerican Technical Ceramics
Series506WLS
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreIron Powder
Inductance3.3µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)350mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2Ohm
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.127" L x 0.080" W (3.23mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)0.105" (2.67mm)