LGG2W271MELA40
LGG2W271MELA40
Part NumberLGG2W271MELA40
Detailed Description
LGG2W271MELA40 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package250
Part StatusActive
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency1.05A @ 120Hz
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)