BZT585B6V2T-7
BZT585B6V2T-7
Part NumberBZT585B6V2T-7
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSC-79, SOD-523
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
BZT585B6V2T-7 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDiodes Incorporated
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±2%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C