UAS2G121MHD
UAS2G121MHD
Part NumberUAS2G121MHD
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
UAS2G121MHD - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package50
ManufacturerNichicon
SeriesUAS
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency540mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency864mA @ 10kHz
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)