UAS2G470MHD6
UAS2G470MHD6
Part NumberUAS2G470MHD6
Detailed Description
UAS2G470MHD6 - Product Attributes
Part StatusActive
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency280mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency448mA @ 10kHz
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
UAS2G470MHD6 - Related Products
More >>
UAS2G470MHD6 Nichicon, 47µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C, UAS View