UAS2G560MHD
UAS2G560MHD
Part NumberUAS2G560MHD
Detailed Description
UAS2G560MHD - Product Attributes
Part StatusActive
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency340mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency544mA @ 10kHz
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)