UAS2G270MHD
UAS2G270MHD
Part NumberUAS2G270MHD
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
UAS2G270MHD - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package100
ManufacturerNichicon
SeriesUAS
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency200mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency320mA @ 10kHz
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)