UAS2G820MHD6
UAS2G820MHD6
Part NumberUAS2G820MHD6
Detailed Description
UAS2G820MHD6 - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package50
Part StatusActive
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency430mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency688mA @ 10kHz
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)