UAS2G220MHD
UAS2G220MHD
Part NumberUAS2G220MHD
Detailed Description
UAS2G220MHD - Product Attributes
Categories Capacitors / Aluminum Electrolytic Capacitors
Datasheet
Standard Package100
Part StatusActive
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency165mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency264mA @ 10kHz
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)