UAS2G680MHD
UAS2G680MHD
Part NumberUAS2G680MHD
Detailed Description
UAS2G680MHD - Product Attributes
Part StatusActive
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency385mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency616mA @ 10kHz
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
UAS2G680MHD - Related Products
More >>
UAS2G680MHD6 Nichicon, 68µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C, UAS View