SDZT15R5.6
SDZT15R5.6
Part NumberSDZT15R5.6
Detailed Description
SDZT15R5.6 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package15000
ManufacturerRohm Semiconductor
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max100mW
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2.5V
Operating Temperature150°C