SDZT15R6.8
SDZT15R6.8
Part NumberSDZT15R6.8
Detailed Description
SDZT15R6.8 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerRohm Semiconductor
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±5%
Power - Max100mW
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 3.5V
Operating Temperature150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device PackageSMD0603
SDZT15R6.8 - Related Products
More >>
SDZT15R6.8 Rohm Semiconductor, Zener Diode 6.8V 100mW ±5% Surface Mount SMD0603, View