SDZT15R6.8
SDZT15R6.8
Part NumberSDZT15R6.8
Detailed Description
SDZT15R6.8 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package15000
ManufacturerRohm Semiconductor
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±5%
Power - Max100mW
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 3.5V
Operating Temperature150°C